Neštovice
Plané neštovice - varicella
Plané neštovice jsou virové onemocnění, které většinou děti prodělají jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Je zapříčiněno stejným virem, který způsobuje pásový opar. Inkubační doba, tedy doba od nakažení po první projev nemoci, je dva až tři týdny.
Jde o nemocnění, které je velice infekční. Nejvíce v časném stadiu onemocnění. Šíří se snadno a rychle a to vzduchem, nebo přímým kontaktem. Po kontaktu s virem onemocní až 90% lidí.
Průběh
U dětí od 2-14 let má nemoc celkem hladký průběh. Inkubační doba je mezi dvěma až třemi týdny od nakažení. Z počátku se nemoc projevuje mírnými horečkami, bolestí hlavy, malátností. Malé červené skvrny se objevují o dva až tři dny později. Ty se postupně mění v o něco větší puchýřky. Vyrážka je velmi svědivá, a proto je nutné dětem zabránit v jejím škrábání. Jakmile se zahojené stroupky začnou olupovat, svědění ustupuje. Mohou se vyskytovat po celém těle i na sliznicích úst, očí, nosu apod.
Neštovice však mohou způsobovat vážné komplikace, pokud se jimi nakazí děti mladší jednoho roku, těhotné ženy, lidé od 15 let, kteří nemoc neprodělali v dětství a lidé s poruchami imunity. U novorozenců hrozí až ve 30% smrt. U dospělých má onemocnění těžší průběh než v dětském věku, bývá provázeno zánětem plic, mozku, jater a úbytkem krevních destiček. Vážnou komplikací je bakteriální superinfekce, která může způsobit těžké rozpady měkkých tkání a šok. Vážně ohroženi jsou také nemocní s poruchou imunity. U starších osob (po 50 roce věku) hrozí závažnější onemocnění, jímž je pásový opar. Jde o velmi bolestivé onemocnění, které se obtížně léčí.
Léčba
Pacient musí být izolován, aby se nákaza nešířila. Zvláště dbejte na styk nemocného s dětmi do jednoho roku, těhotnými a se staršími lidmi. Neštovice jsou infekční 14 dnů před objevením vyrážky až do zaschnutí posledního puchýřku. Nemoc trvá přibližně dva týdny a poté následuje několikadenní rekonvalescence. Celá doba neschopnosti je asi 3 týdny.
Horečku snižujeme paracetamolem (Ibalgin, Brufen). Vyrážku ošetřujeme tekutým pudrem, antiseptickou mastí. Můžete přikládat mokré obklady pro mírnění svědění. Oblékáme do bavlněného oblečení, abychom vyrážku nedráždili. Aby si dítě nezaneslo do vyrážky další infekci, snažíme se zabránit škrábání puchýřků, stříháme mu nehty. Dbáme, aby mělo ruce čisté. Nesahalo si jimi do očí. Po čtvrtém dnu by se měl stav pacienta zlepšovat.
Kdy volat lékaře
Z počátku pro potvrzení nemoci, dále pokud je průběh nemoci vážnější, např. vyrážka se špatně hojí, horečky neklesají, stav dítěte se nezlepšuje ani po čtvrtém dnu, dítě má křeče, zvrací.
Jak často se vyskytují při očkování proti planým neštovicím vedlejší účinky?
Očkovací látka se obecně dobře snáší, je vhodná i pro alergiky. Nepříjemné komplikace očkování, jako je horečka, bolesti hlavy, nevolnost, se vyskytly u méně než jednoho procenta očkovaných dětí i dospělých.
Hrozí plané neštovice i v cizině?
Plané neštovice se vyskytuje po celém světě. Nejsou stanovena jasná ohniska nákazy, proto je možné nakazit se kdekoliv. Například ve Spojených státech, kde zavedly plošné očkování u dětí mezi 12. až 18. měsícem věku, někdy před vstupem do země vyžadují doklad o provedeném očkování proti planým neštovicím. Německo plošné očkování nyní zavádí.
Jak se plané neštovice přenášejí?
Přenášejí se kapénkovou infekcí, virus navíc ve vzduchu cirkuluje. Může tedy proudit například v klimatizacích a podobně. Stává se tedy, že onemocní děti bydlící v domě nad sebou a ne soused vedle na patře.
Lze odhadnout, zda bych zrovna já mohl nemoc prodělat s vážnými komplikacemi?
Toto nelze nikdy odhadnout. Výzkumy ukázaly, že vážný průběh nemoci se vyskytl i u lidí, kteří neměli předtím jiné zdravotní potíže a měli dobrou imunitu.
zde najdete více informací:www.nestovice.cz
