Maroko
Maroko
Maroko, arabsky al-Maghreb al-Aqsa, neboli "nejvzdálenější země zapadajícího slunce", pro nás není zemí až tak vzdálenou. Od Evropy jej dělí jen 15 km Gibraltarského průlivu, které lze z naší staré Evropy překonat pouze hodinovým trajektem. Přestože se Maroko již nachází v Africe, vliv nedaleké Evropy je v zemi znát. Výsledkem je pro běžného cestovatele ta správná směs exotiky spojená ale s relativně jednoduchým a bezproblémovým způsobem cestování.
Na Maroku je úžasná jeho rozmanitost. Na své si tu přijde snad každý. Do Maroka se můžete jet jen tak válet a užívat si slunce na krásných plážích v okolí Agadiru či Essaouiry. Nebo můžete navštívit královská města Fes, Mararakeš, Rabat nebo Meknes a tam se ztratit v neuvěřitelné spleti úzkých uliček staré čtvrti - mediny, prodírat davy a smlouvat na rušných, hlučných a barevných tržištích nebo prostě jen pozorovat okolní dění a akrobaty, polykače ohně, hudebníky a jiné kejklíře. Pokud už máte dost ruchu města, můžete třeba navštívit poklidné oázy a palmové háje s historickými kasbami (opevněnými vesničkami) v údolích řeky Draa nebo Dades.
Když uvidíte vesničany na oslících, jak obdělávají pole zavlažovaná kilometry se táhnoucími kanály, ocitnete se rázem v jiném století. To že je v Africe Sahara, to přeci víme všichni. Poušť se táhne po celém jižním Maroku. Překvapilo nás ale, že za takovými těmi klasickými dunami ze zlatého písku se jezdí jen do dvou malých oblastí, které jsou velkou turistickou atrakcí. Převážná většina marocké pouště je nekonečná šedá kamenitá pláň. No a pokud už máte dost vedra a prachu v poušti, je to jen kousek do Vysokého Atlasu, přes čtyři tisíce metrů vysokých hor, kde se i v létě udrží sníh.
Hlavní město:Rabat
Časové pásmo: -1 h.
Počet obyvatel: 32 725 847 (37. na světě, odhad 2005)
Jazyk:arabština (úřední), berberské dialekty 30-40 %, francouzština
Náboženství: převážně muslimské
Vznik:2. března 1956
nezávislost na Francii
(Španělské Maroko 7. dubna 1956 na Španělsku)
Měna: marocký dirham (MAD)
MPZ:MA
Státní zřízení, vláda, legislativa
Podle ústavy je Maroko konstituční demokratickou a sociální monarchií. Ve skutečnosti má však největší vliv na rozhodující otázky sám král, který je hlavou státu, vrchnim velitelem ozbrojených sil a zároveň i duchovní hlavou muslimského obyvatelstva. Má nejvyšší zákonodárnou moc, protože schvaluje všechny zákony usnesené parlamentem, jmenuje ministry, může rozpustit parlament a vyhlásit výjimečný stav.
Jednokomorový parlament má 333 křesel z nichž se dvě třetiny obsazují přímými volbami na 6 let. Zbývající poslanci jsou delegováni z obecních parlamentů a stavovských organizací. Parlamentu předsedá předseda vlády.
V Maroku platí všeobecná vojenská povinnost na 18 měsíců.
Jednotné právo se rozvinulo z francouzských a islámských zákonů. Pod jeden nejvyšší soud spadá devět pracovních soudů a dále provinční a obecní soudy.
Geografie
Marocká krajina je nejvíce ovlivněna třemi aspekty – pohořím Atlas, Saharou a atlantským pobřežím. Atlas prochází zemí od jihozápadu (Antiatlas s vrcholy přes 2 500 m n. m.) přes jeho největší část – Vysoký Atlas dosahující výšek přes 4 000 m n. m. – až k severu (pohoří Rif s vrcholy přes 2 000 m n. m.) a severozápadu země (Střední Atlas s vrcholy přes 3 000 m n. m.), kde strmě padá do Středozemního moře a pokračuje po pobřeží do Alžírska. Ve Vysokém Atlasu rozprostírajícím se ve střením Maroku najdeme i nejvyšší bod Maroka a celé Severní Afriky – Džabal Tubkal dosahující 4 167 m n. m. Atlantické pobřeží je ploché a stoupá do vnitrozemí k tabulovité krajině marocké mesety (kolem 800 m n. m.).
Na východě a jihovýchodě přechází pohoří Atlas v alžírskou náhorní plošinu šotů a v Saharu.
Podnebí
Důležitou roli v podnebí v Maroku hraje Střední a Vysoký Atlas, který je výrazným klimatickým rozhraním. Severozápad země je ovlivněn Středomořím a vyznačuje se mírným deštivým podnebím v zimě s průměrnými teplotami 16 °C a horkými suchými léty s průměrnými teplotami 28 °C.
Oblast Atlasu se vyznačuje typickým vysokohorským podnebím se značnými teplotním rozdíly. Na jihu a jihovýchodu je suché pouštní kontinentální podnebí – horká léta, kde maxima dosahují přes 40 °C a studené zimy.
Množství srážek v průběhu roku kolísá mezi 900 mm na severu a 200 mm na jihu. Na severozápadních svazích hor bývá množství srážek přes 1 000 mm (ve vyšších polohách sněhových).
Vzdělanost
Přestože od roku 1963 platí všeobecná povinná školní docházka, je podíl negramotného obyvatelstva v Maroku téměř 50 %, z nichž jsou většinou vesničané.
V Maroku je sedm univerzit. Nejprestižnější je islámská vysoká škola ve Fèsu založená roku 859 a velká státní univerzita v Rabatu.
Kultura a sport
Stále oblíbenější se stává golf a golfová hřiště přibývají za pomoci Jeho Kralovského Veličenstva Prince Mulaje Rašida.
Náboženství
Obyvatelé Maroka jsou téměř bezvýhradně (asi 98 %) sunnitští muslimové (sunnitský islám je státní náboženství). Zbytek tvoří křesťanství a židovství.
Mešita Hasana II. ve městě Casablanca, největší mešita v Severní Africe.
